ELASTIC RECOIL CAPACITY

Čtvrtá část se zabývá tématikou elastického zpětného rázu  a jeho kapacitou. Kdy vstoupila výrazněji do oboru sportovní vědy? Na kterém kongresu a čí výzkum to odstartoval? Pomohla k tomu ultrazvuková měření s vysokým rozlišením nejen u sportovců, ale i u normálních lidí. Na nich bylo vidět rozdílná schopnost změny délky u kolagenních pojivových tkání oproti kontraktilním svalovým vláknům. Ovlivňovala ho ale jedna veličina, rytmus.

Robert ukazuje opravdu hodně názorné video pokusu s pružinkou. Porovnává také různé lidské lokomoce - chůze, běh, kolo - jak jsou při nich prodlužována a zkracována jednotlivá vlákna a vyslovuje zajímavý poznatek pro trénink.

Zmiňuje také zkoumání australských klokanů, u kterých delší dobu zkoumali, proč tak daleko skákají než objevili, že mají vyšší elastickou akumulační kapacitu. Což poté dokázali i u koní, ale především i u homo sapiens na rozdíl od jiných primátů. U které šlachy? Která je podobně ‘výkonná jako u klokanů?

Zajímavá podobnost byla objevena i u IT bandu, který tak slouží jako elastická pružina důležitá při chůzi a běhu a výzkum poté přešel ke kvadricepsu.

Rytmus pohybu je důležitý pro co nejméně namáhavý elegantní pohyb - to používal i jeden dřívější druh gymnastiky s využitím houpavých elastických poskakovacích pohybů, při kterých se cítíte příjemně elegantně. Co to ale přesně způsobovalo, ukázaly až nové současné pohledy…

Robert ukazuje i velice důležitou tabulku optimálních BPM pro různé pohybové činnosti, aby byly ideální z hlediska využití právě probírané kapacity elastického zpětného rázu - to znamená s největší fasciální energetickou účinností.

Zajímavou zmínkou je vliv elastických skákacích pohybů na naši náladu.

V závěru Schleip nadšeně popisuje fasciální diskusi s olympijským vítězem v hodu oštěpem Thomasem Röhlerem - na co přišli?

 

Detail


240 KčCena zahrnuje

Přihlásit

Školitel

Dr. Robert Schleip

MA in psychology,  University of Heidelberg, 1980
Certified Rolfer®, certified in 1978, being the first German Rolfer at the time
Certified Feldenkrais Practitioner®, certified 1987
Director, Fascia Research Project, Universität Ulm
Research Director of the European Rolfing Association
Faculty member of the Rolf Institute, Boulder, Colorado and of the European Rolfing Association
Director of Deutsche Gesellschaft für Myofascial Release (DGMR)
Director of Somatics Academy 
Board member of Ida P. Rolf Research Foundation
Vladimir Janda Award for Musculoskeletal Medicine 
Ředitel Evropského Rolfing sdružení v Mnichově, Německu
V současné době vede výzkumný projekt Fascia  Research Group na univerzitě v Ulmu, Německo.

osmrtnice smrtovnice osmrtnicama ljubuški umrli ljubuški osmrtnice grude smrtovnice sarajevo jastuci madraci horoscope umrli vicevi horoskop knjige lektire