Bosá výhoda: porozumění problematice povrchu

31.12.2016

Skutečnost, že obuv výrazně mění proprioceptivní vstup mezi chodidlem a povrchem, je dobře známá. Navzdory obvykle panujícím názorům ohledně vycpávek a pohodlí, studie Robbinse a kol. z roku 1997 prokázala, že zvýšení vycpávky bot ve skutečnosti snižuje poziční vnímání chodidla a ovlivňuje celkovou stabilitu. Stejná studie dále prokázala, že ideální obuví pro zlepšování rovnováhy a stability je tenká bota s tvrdou podrážkou.

Od bot k povrchům

Můžeme se na koncept tuhosti a  vycpávek podívat z hlediska obuvi i povrchů. Když přijde na problematiku povrchu a inovace, spousta pozornosti je věnována technikám dopadů a tuhosti povrchu. Stejně jako v případě bot vítězí tuhost také rámci povrchů!

Povrchy při kontaktu vibrují a deformují se a stupeň vibrací závisí na jejich tuhosti. Kdokoli, kdo se zúčastnil workshopu s EBFA by si měl pamatovat, že v závislosti na vibracích proprioceptory chodidla a nervový systém poznají, jak tvrdě na povrch dopadáme. Tyto informace jsou kritické pro optimalizaci techniky dopadů a následnou reakci na zátěž.

Kritický článek Marinseka a kol. došel k závěru, že ideální podložkou pro optimální techniky dopadu elitních gymnastů je tužší podložka, která nejen vytváří vibrace, ale má také schopnost tlumit přebytečné nárazové s&iac

Tento článek můžete dočíst ZDARMA jako registrovaný uživatel MOVELAB

Přihlaste se Registrovat