Fasciální trénink v józe

12.11.2015

Význam fascií

Spojí vše v jedno (tělo, dech, mysl). Tohle poselství jógy pravděpodobně znáte. Ale který 'tělesný orgán' vyjadřuje tuto jednotu nejlépe? Jsou to fascie. Pojem, který se začíná objevovat čím dál častěji. Jejich důležitost v lidském těle byla doposud především alternativní teorií. Ke změně ale nepochybně přispívají nové a dosud chybějící výzkumy v medicíně.

O co jde? Fascie je vláknitá síť,  která spojuje každou buňku v těle. Základní myšlenkou je, že člověk má v sobě spoustu kostí, které obepíná trojrozměrná (důležitý fakt) pavučina měkkých tkání. A její uspořádání drží kosti a klouby v jejich poloze. Kdyby tohle nefungovalo, celý systém se rozsype a tělo se rozpadne.

Zdravé fascie se dokážou přizpůsobit tělesným podmínkám a požadavkům. Některé části této sítě jsou volnější a křehké jako pavoučí vlákno, v jiných oblastech je naopak hustá a pevná. Fascie mají vysoké napětí, umožňují snadné klouzavé pohyby a kloubům poskytují svobodu pohybu všemi možnými směry a úhly. Vytvářejí určitý druh tkáňové spojitosti, kterou neustále budují a přestavují. Pojivová tkáň je extrémně přizpůsobivá a dává našemu tělu určitou formu a tvar: reaguje na opakující se pohybovou zátěž t&ia

Tento článek můžete dočíst ZDARMA jako registrovaný uživatel MOVELAB

Přihlaste se Registrovat