Mostabilita je zásadní

27.02.2018

V GRAY INSTITUTE velmi často diskutujeme o termínu “mostabilita” (mobility-stability). Ve skutečnosti je považována za zásadu a pravou podstatu lidské funkce. Ve všech pohybech jde o MOBILITU i STABILITU. Jedna bez druhé bezpochyby přinese špatnou kvalitu pohybů a potenciální zranění. Funkční pohyby se liší, ale pro každý z nich existuje optimální kombinace mobility a stability, která doručí nejlepší výsledek.

Abychom v GRAY INSTITUTE  mohli považovat “mostabilitu” za pravou podstatu lidského pohybu, nemůže být izolovaným jevem. Musí být ve všech formách funkce. Musí být na “lokální” úrovni kloubů, stejně jako “globální” pohybové úrovni. Někdy je těžké “mostabilitu” rozeznat, ale jedná se o primární složku všech úspěšných pohybů. Proto je velmi důležité, aby naše vyšetřovací a léčebná schémata aspekt “mostability” zahrnovala.

Jednoduchým, ale důležitým příkladem “mostability”, je pohyb lopatky na hrudním koši během činnosti ramene. Při pohybu paže musí lopatka poskytovat stabilní základnu pro svaly pohybující pažní kostí. Lopatka se ale musí také pohybovat po žebrech za účelem umožnění plné pohyblivosti ramenního komplexu. Lopatka musí být stabilní a mobilní zároveň! Pokud by lopatka byla k žebrům připevněna kolíky, byla by pevnou základnou, ale nedostatek pohyblivosti by namáhal gleno

Tento článek můžete dočíst ZDARMA jako registrovaný uživatel MOVELAB

Přihlaste se Registrovat