Hydratace ve fasciích

04.10.2017

Hydratace ve fasciích

Fascie obsahují hodně tekutin. O jaké tekutiny ale vlastně jde, odkud pochází a jak je lze odvodnit?

Hlavní tekutinou v našem těle je voda. Ta volně protéká mezi lymfou, plasmou (kde je součástí krve), cytosylem (kde je uvnitř buňky) a proplouvá dále například jako mozkomíšní mok atd. Ale veliký objem vody je umístěn právě ve fasciích. 

Voda ve fasciích je dělena do “volné” a “vázané”, byť je toto dělení lehce kontroverzní. “Volná” je tekutina (opět převážně voda), která fascií jen proplouvá, stejně jako třeba tkáňový mok proplouvá mezi buňkami, aby doručil potravu a posbíral odpad. “Vázaná” voda je o něco zajímavější. Je vázaná na glykosaminoglykany (mukopolysacharidy), které jsou součástí fascie a vážou na sebe vodu stejně jako se třeba želatina propojí s vodou. 

Molekuly, které vodu drží, vypadají trochu jako kapradí (ale někdo je taky přirovnává k záchodové štětce). Výše zmíněná kontroverze spočívá v tom, že se někdo domnívá, že veškerá voda v těle je nějakým způsobem vázaná a žádná není volná. Myslím ale, že je užitečné odlišit vodu, která jen protéká a vodu, která je napojená na tkáň. 

Tento článek můžete dočíst ZDARMA jako registrovaný uživatel MOVELAB

Přihlaste se Registrovat