Jak vnímání chodidel zlepšuje přenos hmotnosti a výbušnou sílu v golfu

12.01.2021

To, že je přenos hmotnosti nezbytný pro optimalizaci síly golfového švihu, je dobře známý fakt. A vzhledem k tomu, že chodidla jsou jedinou spojnicí mezi tělem a zemí, je tento přenos hmotnosti silně závislý na rozložení váhy na chodidlech a schopnosti toto rozložení vnímat.
 

Smyslová stránka funkcí chodidla

Lidské chodidlo je fascinující struktura skládající se z 26 kostí, 33 kloubů a více než stovky svalů, vazů a šlach. Chodidlu je často věnovaná pozornost pro jeho biomechanickou a kinematickou úlohu ve sportovním výkonu, ovšem existuje aspekt funkcí chodidla, kterému je obvykle věnována nedostatečná pozornost a to navzdory tomu, že je z nich pravděpodobně nejdůležitější. A tím je smyslový aspekt lidského.

Kůže na spodní straně chodidla je napěchovaná speciálními nervovými zakončeními, kterým se říká mechanoreceptory nebo hmatové nervy. Tyto nervy používáme k pozorování půdy, vnímají totiž dopadové síly a změny v našem těžišti. Jakmile dojde k jejich stimulaci, tyto smyslové nervy začnou komunikovat s mozkem skrze somatosenzorický systém, čímž vykreslí obrázek chodidla a jeho okolí.


Vnímání chodidla a výkon

Čím lépe dokážeme vnímat naše chodidla a tělo jako celek, tím rychleji a efektivněji dokážeme zkoordinovat naše pohyby. Pokud tento poznatek aplikujeme na golf, zjistíme, že zl

Tento článek můžete dočíst ZDARMA jako registrovaný uživatel MOVELAB

Přihlaste se Registrovat