Jak vyladěný je váš nervový systém? Pokroky bosonohé vědy

18.04.2018

Mobilní telefony, billboardy, televizní reklamy, chytré hodinky... dnes, více než kdy dřív, je náš nervový systém nepřetržitě zahlcován informacemi. Tato přílišná stimulace má však na náš mozek naprosto opačný efekt - místo přijímání velkého množství informací se může "vypnout" coby forma obrany proti veškerému externímu šumu, který dnes a denně zažíváme.

Tento koncept "vypnutí" můžeme vidět i u lidí žijících ve městech, kteří přestanou vnímat neustálý hluk, troubení aut, rachot na stavbách a ruch v ulicích, nebo také u matky, která je schopná fungovat i s ječícím dítětem v pozadí.

ZÁKLADNÍ "ZVUKY" LIDSKÉHO POHYBU

Vezmeme-li tento koncept ještě o krok dál, můžeme ho aplikovat i na lidský pohyb a požadavky naší nervové soustavy, aby zachovala dynamickou rovnováhu a hlídala naše držení těla během chůze. V případě lidských pohybových vzorců tyto "zvuky" vstupují do těla jako smyslové vjemy - vibrace, pohyby kloubů, tlak, struktura povrchu, napětí a tak podobně. Tento smyslový šum je klíčový k řádné aktivaci konkrétních svalů a jejich skupin a stabilizaci pro správné napětí či uvolnění v závislosti na síle zpětných nárazů.

CHODIDLO JAKO BRÁNA PRO SMYSLOVÝ ŠUM

Pokud je chodidlo jedinou plochou kontaktu těla se zemí, pak se většina toho

Tento článek můžete dočíst ZDARMA jako registrovaný uživatel MOVELAB

Přihlaste se Registrovat