Mobilita a Stabilita pro všechny klouby

15.01.2019

Mobilita vs. Stabilita

Pokud jste na pohybové scéně dostatečně dlouho, pravděpodobně jste již obeznámeni s velkou debatou: stabilita nebo mobilita, co je důležitější? Když experti mluví o mobilitě a stabilitě v kontextu bolesti kloubů nebo zranění, obvykle mluví o jednou kloubu v jeden čas. Tento přístup k zotavení pracuje s předpokladem, že klouby pracují nezávisle na dalších částech těla. Ovšem je důležité si uvědomit, že kosti, klouby a svaly pracují dohromady, jako jeden funkční, integrovaný systém. Kotník je propojen s kolenem, který je propojený s kyčelním kloubem a tak dál. Pokud jeden z kloubů nebude pracovat správně, ovlivní tím všechny klouby v řetězci.

Velmi oblíbený koncept, pomocí kterého můžeme přistupovat ke kinetickým řetězcům a pohybům celého těla, je založený na vnímání kloubů z hlediska střídající se potřeby větší mobility a stability. Mnoho pohybových expertů píše o tomto přístupu, který původně vytvořili Gray Cook a Mike Boyle.

Podle tohoto přístupu je koleno 'stabilní' kloub, který leží mezi chodidlem a kyčlí, 'mobilními klouby'. Bederní páteř (stabilní) leží mezi kyčlí a hrudní páteří (mobilní) atd. Pochopení, že dysfunkce mobilního kloubu vede k nadměrnému pohybu stabilních kloubů je důležitá, ovšem tyto kompenzační pohyby v dotčených kloubech nemají nic společného s konceptem mobility – stability, ov&sca

Tento článek můžete dočíst ZDARMA jako registrovaný uživatel MOVELAB

Přihlaste se Registrovat