Mobilita palce: Základ pohybové dlouhověkosti

05.05.2021

(Část 1. – Anatomie)

Minulý týden jsem měla tu čest prezentovat na Perform Better Summitu v Providence na Rhode Islandu. Tyto tři vzdělávací dny představily jedny z nejlepších lektorů a nejvíce entuziastických profesionálů v našem oboru. Společným tématem několika přednášek bylo spojení mezi mobilitou palce u nohy a funkcí.

Zdánlivě jednoduchý proces dorzální flexe palce během odrazu je ve skutečnosti velmi komplexní a pokud je mobilita palce jakkoli omezená, může vyvolat celou řadu pohybových kompenzací a bolestivých vzorů.

V této sérii tří příspěvků se zaměříme na prozkoumání toho, jakým způsobem je tento kloub stabilizován, dále jednoduché techniky pro zhodnocení jeho funkčnosti a programy, které budete moci snadno implementovat do tréninku vašich klientů a sportovců. Prosím zapamatujte si, že tyto články nemohou zahrnout všechny anatomické detaily nebo kompenzační vzory. Pokud by vás toto téma zajímalo podrobněji, prosím podívejte se na naši EBFA certifikaci.
 

1. metatarzofalangeální kloub

Tento ginglymoarthrodialní neboli válcový kloub, tvořený hlavou prvního metatarzu a základnou proximální falangové kosti, umožňuje během chůze, běhu, skoku atd. ohyb v sagitální rovině.

Pokud se podíváme na plantární a dorzální

Tento článek můžete dočíst ZDARMA jako registrovaný uživatel MOVELAB

Přihlaste se Registrovat