Proč celkové FMS skóre neposkytuje komplexní obrázek (2)

11.09.2018

Toto je problém, který je poměrně běžný mezi mladými, hypermobilními sportovci. Dobrá mobilita se totiž nezbytně nerovná dobrým pohybovým schopnostem. Naštěstí - FMS hodnotí mnohem více než jen rozsah pohybu. Charlie Weingroff to skvěle vysvětlil na praktickém příkladu, který nabídnul Jay DeMayo v rámci populárního podcastu Central Virginia Sports Performance.

Video 2 (překlad):

V roce 2008 jsem měl tuhle skupinku...jsem si jistý, že se s nimi hodně setkáváte...u nás se jim říká malé žirafy, mladé holky obvykle v prvním ročníku. Vídal jsem je tam, kde jsem dřív pracoval. Čtrnáctileté, patnáctileté, šestnáctileté holky, většina z nich měla sedmnáct bodů na FMS, ale chodily za mnou kvůli svým zraněním. A důvod je, že měly jedničku (1) na Stabilitu trupu v kliku. Takže - jejich celkové skóre bylo hodně nad 14, ale fakt, že nedokáží udržet stabilní páteř pod žádnou zátěží, což vytvářelo podmínky pro zranění v oblasti horní a dolní poloviny těla a nestabilitu pánve.

Jinými slovy, i když máte vysoké skóre pořád potřebujete být silní. Všechno co mi to říká je - ano skvěle, jejich klouby na to mají, ale pokud je nechám trénovat, tak jakákoliv zátěž bude mimo jejich možnosti, jinak řečeno, jednalo se o problém s kapacitou jejich pohybu.


Tento článek můžete dočíst ZDARMA jako registrovaný uživatel MOVELAB

Přihlaste se Registrovat