Proprioceptivní trénink

01.03.2017

Lidské chodidlo představuje komplexní strukturu s mnoha klouby a stupni volnosti, která hraje důležitou roli ve statickém postoji i dynamických aktivitách. Evoluční vývoj klenby chodidla šel ruku v ruce se stále se zvyšujícími požadavky na chodidlo tím, jak člověk začal chodit a běhat.

 

Chodidlo tvoří velmi složitou strukturu, která mu umožňuje sloužit mnoha různým funkcím. Během stání je základem stability těla. Při chůzi musí být chodidlo dostatečně stabilní při každém došlápnutí i odrazu a musí kvalitně tlumit zátěž. Vlastnosti chodidla se dají přirovnat k pružině - s každým došlápnutím se ukládá a uvolňuje energie. Toho je dosaženo díky deformaci klenby, která je ovládána vnitřními a vnějšími svaly chodidla. Stabilita klenby, které představuje centrální jádro chodidla, je naprostým základem pro jeho správnou funkci.

 

Klenba je ovládána jak místními stabilizátory, tak hybateli, podobně jako třeba v případě bederně pánevní oblasti (core - střed těla). Pokud jde o stabilizátory, jedná se o čtyři vrstvy vnitřních plantárních svalů, které začínají a také se upínají na chodidle. V našem předchozím článku "Probuďte svá chodidla a vnímejte je" jsme použili výraz

Tento článek můžete dočíst ZDARMA jako registrovaný uživatel MOVELAB

Přihlaste se Registrovat