SILNÍ NABOSO: Porozumění dopadovým silám

02.10.2019

Když se narodíme a poprvé vstoupíme do prostředí bohatého na proprioceptivní impulsy, náš nervový systém se začne vyvíjet ve strukturu, která bude jednoho dne řídit náš vzpřímený pohyb.

Druh Homo sapiens je unikátní schopností vzpřímené bipedální lokomoce, při které je schopen balancovat a ovládat terén na dvou nohách.


PŘEDSTAVUJEME EFEKTIVNÍ POHYB

Při pohledu na chůzi a lidský pohyb obecně je zapotřebí si uvědomit a pochopit, že náš nervový systém je stvořen tak, aby byl schopen udržovat energii a najít homeostázu neboli rovnováhu v našem těle.

Abychom si udrželi energii, musíme se pohybovat efektivně. Efektivita pohybu je jedním z klíčových kamínků v mozaice pohybové dlouhověkosti.

I když třeba během dne nepřemýšlíte o pohybové efektivitě, váš nervový systém neustále hledá cestu, jak ušetřit tolik energie, kolik je jen možné.
 


Ukážeme si to na příkladu chůze. Chození je vlastně sérií pádů do stoje na jedné noze, při kterých je kontakt nohy okamžitě následován nárůstem reakční síly země. Jelikož naše tělo hledá možnost, jak zachovat maximální možné množství energie, vše je zkonstruováno tak, že tělo použije dopadové síly jako zdroj potenciáln

Tento článek můžete dočíst ZDARMA jako registrovaný uživatel MOVELAB

Přihlaste se Registrovat