Spektrum Funkčního Pohybu: Pohyb

20.11.2018

Psal se rok 1998. Byla to hudební skupina Aerosmith, jedna z nejslavnějších rockových kapel všech dob zrovna vydala single “I don’t want to miss a thing” - “Nechci, aby mi unikla ani jedna věc.”

Možná si pamatujete na tento soundtrack z filmu Armageddon. Možná jste na něj tančili na svatbě. Možná se ptáte, co tohle má co dočinění s pohybem a tréninkem?

Odpověď je jednoduchá: “Když náš pohyb nebere na vědomí tři roviny pohybu, potom nám uniká (víc než) jedna věc.”

V roce 1970 Dr. Gary Gray formuloval koncept pohybového matrixu, který je dnes běžný a populární ve fitness. Matrix je logická sekvence pohybu, která se demonstruje ve třech rovinách pohybu. Matrix existuje, aby nám pohybovým profesionalům nic neuniklo ('žádná věc’).

V tomto blogu se do podrobna budeme věnovat Funkčnímu Pohybovému Spektru. Specificky se zaměříme na pohyb jako takový. Tento pohyb, který je zahrnutý jako jeden z Principů/Pravd v Biologické vědě. V úvodu do série Funkčního Pohybového spektra jsme identifikovali následující popis pohybu: Je 3D – tři roviny pohybu (funkční) vs. Je 1D – jedna rovina (nefunkční).

V principu pohybu ve Funkčním Pohybovém Spektru, opakem jedno dimenzionálního rozměru (1D) je trojrozměrný pohyb (3D), kde trojrozměrný pohyb je funkčním kritériem. Všichni se shodneme, že pohyb je prováděn ve třech rovinách. Ale mož

Tento článek můžete dočíst ZDARMA jako registrovaný uživatel MOVELAB

Přihlaste se Registrovat