Spektrum Funkčního Pohybu: Svaly

11.12.2018

S rizikem toho, že nebudu politicky korektní (přesto zcela upřímný), říkám, že svaly jsou hloupé!

To, co svaly dělají, je ovšem všechno jen ne hloupé. Ve skutečnosti jsou svaly naprosto úžasné ve své schopnosti prodloužit se a zase zkrátit ve všech třech rovinách pohybu.

Zpátky ale k tomu prohlášení o jejich hlouposti – svaly jsou hloupé z toho pohledu, že podvědomě reagují na pohyb za účelem kontroly pohybu. Představa, že je musíme vědomě aktivovat, rozhodně není nejlepší strategie. Naopak, pravděpodobně nejlepší strategie je podpořit správný pohyb kloubů, abychom umožnili svalům správně reagovat ve všech třech rovinách - během úkolu, který mají provést.

V tomto dílu našeho seriálu se podíváme hlouběji na Spektrum Funkčního Pohybu. Konkrétně se zaměříme na Svaly, které jsme zařadili jako princip/pravdu patřící do Biologie. V Úvodu k tomuto Seriálu Spektrum Funkčního Pohybu jsme identifikovali následující popis pro Proprioreceptory: Reaktivní (funkční) vs. Akční (nefunkční).

S ohledem na fungování svalů se na ně vztahují výše uvedené termíny – Reaktivní (funkční) a Akční (nefunkční) – rozdíl nemusí být patrný, dokud se nepodíváme blíže na jednotlivé svaly. Dr. Gary Gray říká

Tento článek můžete dočíst ZDARMA jako registrovaný uživatel MOVELAB

Přihlaste se Registrovat