Vědci: Když necháte děti déle naboso, budou inteligentnější

28.08.2018

Pokud jste hledali dobrou výmluvu, proč přestat kupovat drahé dětské botičky, ze kterých vaše ratolesti zase v mžiku vyrostou, tady ji máte. Dr. Kacie Flegal, chiropraktička akreditovaná Mezinárodní Chiropraktickou Asociací Pediatrů (ICPA) tvrdí, že existuje pozitivní vztah mezi necháním miminek a batolat naboso a jejich inteligencí.

Dr. Flegal to vysvětluje tím, že děti potřebují plně stimulovat svůj smyslový aparát, což je něco co chůze naboso efektivně naplňuje.

Kacie Flegal věří, že proprioceptivní a vestibulární systémy hrají klíčovou úlohu v jejím objevu. Děti, které se prochází naboso, procvičují obě tyto sítě přímo tím, jak se učí chodit na kouscích země, kde je to nebolí.

Propriocepce – složitý vědecký termín, který pravděpodobně nikdy znovu neuslyšíte, je schopná propojit pohyb a vnímání pozice člověka. To znamená, že když pohnete svou končetinou, proprioreceptivní systém uhádne, kde tato konkrétní končetina svůj pohyb v prostoru skončí.

Vestibulární systém je podobný proprioceptivní síti; rozdíl je v tom, že pomáhá lidem udržet rovnováhu - jak při chůzi tak i pohybu končetin v libovolném směru. Lidem dává vestibulární systém schopnost najít jejich těžiště, vysvětluje Dr. Flegal.


Jak můžeme t

Tento článek můžete dočíst ZDARMA jako registrovaný uživatel MOVELAB