Vliv smyslové stimulace na přesnost pohybu

20.05.2019

Autor zkoumá smyslové aspekty chodidla a obuvi na přesnost pohybu pacientů, stabilizaci kloubů a vnímání bolesti. Dále probírá integrační přístup k dynamice lidského pohybu.

Dynamické pohyby zahrnují vztah mezi gravitací a povrchem a vytvářejí nárazové síly, které našemu tělu dodávají energii k pohybu. Náš vztah s gravitací je základem výkonu a patologie. Pacient, který si při chůzi stěžuje na bolest, často zažívá určité selhání tohoto vztahu s nárazovými silami, které způsobují nedostatečnou reakci na zátěž a neschopnost využití potenciální energie gravitace.

Náš vztah ke gravitaci začíná s lidským chodidlem. Vnímání povrchu je nástrojem, který nám umožňuje snadno se pohybovat v různých přírodních prostředích. Člověk se adaptoval ke stoupání, sestupování a přesouvání přes měkké, nepravidelné nebo kluzké povrchy způsobem, který minimalizuje metabolické náklady, tlumí nárazové síly a stabilizuje vertikální centrum hmoty. Jak uvádí Nigg a kol., vnímání těchto sil musí být přesné, aby bylo možné efektivně využívat sílu potenciální energie.


BAREFOOT TRAINING SPECIALIST Level I: http://www.tptherapy.cz/skoleni-BAREFOOT-TRAINING-SPECIALIST-LEVEL1
BAREFOOT TRAINING SPECIALIST Level II:&nb

Tento článek můžete dočíst ZDARMA jako registrovaný uživatel MOVELAB