Čisté fasciální uvolnění vs. Myofasciální uvolnění

27.03.2018

Když pracujeme na myofasciích, obvykle hledáme změny na svalech – trigger pointy, hypertonii, hypotonii a 'uzlíky' obecně. Když se soustředíme konkrétně na fasciální struktury, musíme přesunout naši pozornost směrem k samotným fasciálním tkáním místo fascií vpředených volně do svalů. Vyzkoušejte tento cvik a poznejte ten rozdíl.

Všichni pracujeme se zadní stranou stehen. Pohrajte si trošku s hamstringy stehen svého tréninkového partnera, abyste získali představu o stavu jeho svalů a fascií. Jsem ochotný se vsadit, že ať už je Váš partner kdokoli, najdete v rámci jeho hamstringů příklady většiny svalových problémů. Teď, hamstringy jsou z poměrně velké části kousky šlach, membrán a fascií, takže pochopitelně cítíte jak svaly, tak fascie.

Porovnejte ten 'pocit' s následující technikou:

S klientem ležícím na břiše nahmatejte místo kousek nad koleny, kde jsou dvě mediální šlachy hamstringu několik centimetrů od laterální šlachy bicepsu. Z tohoto místa těsně nad podkolenní jamkou jeďte nahoru směrem k sedací kosti. Jak budete postupovat směrem nahoru, tak se bude mezera mezi mediálním a laterálním hamstringem zužovat dokud úplně nezmizí. Ovšem kde k tomu dojde?

Vyzkoušejte to na několika lidech, abyste dokázali ocenit jejich individuální rozdíly – u některých lidí se laterální a mediální hamstringy spojují mnohem bl&iac

Tento článek můžete dočíst ZDARMA jako registrovaný uživatel MOVELAB

Přihlaste se Registrovat