Zaměření na bolest chodidla senzorickou stimulací

14.03.2018

ZA HRANICE BIOMECHANIKY

Představte si lidské chodidlo. Nyní si představte člověka, který se prochází s bosýma nohama. Vidíte, jak noha došlapuje na zem a přechází do flexe, aby se o několik milisekund později znovu stabilizovala a odrazila?

Když myslíme na lidský pohyb, často si nedokážeme pomoci a vše si představujeme jednoduše jako pohyb kloubů a kontrakce svalů. V případě funkce chodidel nás rychle napadne mechanika plochých chodidel, vysoké klenby, pronace a supinace. Když se však do vědy o lidském pohybu ponoříme hlouběji, je tam toho víc, než se na první pohled zdá.

Dvě strany funkce chodidla

Když vyučuji jménem EBFA Global nebo mluvím s mými pacienty, vždycky zdůrazňuji, že existují dvě strany funkce chodidla (a dysfunkce) – biomechanická a neuromuskulární. Obě hrají ve funkci chodidla důležitou roli, což znamená, že oběma je třeba se věnovat.

Většina podiatrických škol nás učí o funkci a patologii chodidla čistě z hlediska biomechaniky. To znamená, že každý pacient je vyšetřen na mobilitu chodidla a požádán o statický postoj za účelem určení výšky klenby a typu chodidla. Na základě tohoto biomechanického vyšetření, zaměřeného na chodidla, a systému klasifikace chodidla je určena příčina zranění pacienta a postup jeho léčby. Některá oblíbená doporučení pro léčbu zahrnují pohybově řízenou obuv a ortotické pomůcky, přičemž obojí je předepisováno za účelem kontroly bio

Tento článek můžete dočíst ZDARMA jako registrovaný uživatel MOVELAB

Přihlaste se Registrovat